Solist concertist

Conf. Univ. dr. Rudolf Fátyol s-a născut în 1957, în Carei, judeţul
Satu Mare şi a absolvit Academia de Muzică ,,Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, unde a fost discipolul maestrului Ştefan Ruha.
Din anul 2003 deţine titlul de Doctor în Artă şi Interpretare muzicală cu teza „Sonatele şi concertele pentru vioară de W.A. Mozart”, avându-l ca îndrumător pe prof. univ. dr. Eduard Terényi.
În prezent este solist concertist al Filarmonicii ,,Dinu Lipatti” din Satu Mare şi Director General al acestei instituţii, precum şi Conferenţiar la Conservatorul de Muzică din Debrecen (Ungaria).
Cu un stil foarte personal, plin de suflet, şi o prezenţă scenică deosebită, s-a impus printre marile nume ale violonisticii din România.
În anul 2004 devine Cetăţean de Onoare al Municipiului Satu Mare.
În anul 2011 i se conferă prin Decret Prezidenţial Meritul Cultural în Grad de Cavaler.
În anul 2011 devine Cetãţean de Onoare al Municipiului Carei.